Jak przygotować miejsce na nagrobek?
O tym, gdzie zostanie ustawiony nagrobek, a także, jak będzie się prezentował, w dużej mierze decyduje rodzina osoby zmarłej. Istnieją jednak pewne zasady, których należy przestrzegać. O jakie wytyczne chodzi? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Jak przygotować miejsce na nagrobek?
Aby stworzyć nagrobek, konieczne jest złożenie w biurze administratora cmentarza specjalnego formularza. Dokument ten powinien zawierać m.in. projekt, w którym podane są wymiary planowanej konstrukcji. Konieczne jest również uiszczenie opłaty. Po zaakceptowaniu projektu zakład kamieniarski może przystąpić do pracy. Ostatnim etapem jest kontrola gotowego nagrobka i sprawdzenie jego zgodności z przedstawionymi wcześniej planami.
Co ważne, każdy grób, a co za tym idzie również nagrobek, powinien spełniać wymogi przedstawione w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków.
Tworzenie nagrobka – o czym pamiętać?
Jeśli chcemy zagospodarować miejsce obok nagrobka, konieczne jest złożenie dodatkowego formularza i uzyskanie zgody – zarówno od administracji, jak i od osób odpowiedzialnych za groby znajdujące się w pobliżu. Prace, które można przeprowadzić to m.in. utwardzenie terenu przy pomocy kostki, podsypki, czy innego materiału sypkiego, takiego jak grys, żwir, czy tłuczeń kamienny. Akceptacji podlega także nasadzanie roślin ozdobnych.
Należy także pamiętać, że to cmentarz zajmuje się wylewką fundamentów, ponieważ to on odpowiada za jakość i trwałość tego elementu. Dodatkowo napisy i symbole umieszczone na pomniku muszą być dopasowane do ogólnie przyjętych norm, takich jak poszanowanie zmarłego i jego wartości religijnych. O wszelkie dodatkowe szczegóły i ważne kwestie warto zawsze dopytać administrację cmentarza.