Jak dbać o nagrobek z granitu?
Śmierć bliskiej osoby to trudne przeżycie, z którym ciężko jest sobie poradzić. I chociaż nie mamy wpływu na to, co przyniesie los, możemy zrobić wiele, żeby miejsce pochówku zmarłego było godne, eleganckie i odporne na próbę czasu. Aby tak było, konieczne jest wybranie nagrobka wykonanego z najwyższej jakości materiałów, które nie tracą swojego dobrego wyglądu i zachowają pierwotną formę. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest granit. Dlaczego materiał ten jest tak ceniony? I jak dbać o nagrobki wykonane na jego bazie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Granit jako materiał na nagrobki
Granit to skała głębinowa, a zarazem skała magmowa złożona z kwarcu, skaleni oraz plagioklazu. Materiał ten jest zróżnicowany pod względem kolorystycznym (występują w nim kolory, takie jak czerń, szarość, brąz, biel, czy nawet róż), a widoczne w nim gołym okiem minerały nadają mu ciekawego charakteru.
Jednak estetyka to nie jedyna zaleta granitu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jest on łatwy w obróbce, trwały, odporny na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak deszcz, czy mróz, a jednocześnie odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nic więc dziwnego, że z użytkowego punktu widzenia granit jest jednym z najlepszych materiałów na tworzenie wysokiej jakości, pięknych nagrobków. Konstrukcje wykonywane na jego bazie są zachwycające i imponujące, co sprawia, że miejsce pochówku jest doskonałym upamiętnieniem zmarłej osoby.
Jak dbać o nagrobki z granitu?
Pomimo tak doskonałych właściwości granitu, materiał ten powinien być systematycznie pielęgnowany. Co to oznacza? Jeśli chcemy, żeby nagrobek z granitu zachował swój dobry wygląd, niezwykle ważne jest jego systematyczne czyszczenie. Taka dbałość sprawi, że wszelkie napisy i zdobienia zachowają swój dobry wygląd, z sam pomnik będzie prezentował się godnie. Co ważne, czyszczenie powinno odbywać się co najmniej dwa razy w roku, najlepiej późną wiosną i wczesną jesienią (konieczne jest unikanie niskich temperatur). Proces ten można przeprowadzić przy pomocy miękkiej ściereczki i ciepłej wody, lub z użyciem niewielkiej ilości delikatnego detergentu. Konieczne może być także usunięcie zalegających resztek wosku powstałego w czasie palenia się zniczy. Aby pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń, można zastosować drewnianą lub plastikową szpatułkę, która będzie efektywna, jednak nie zarysuje powierzchni nagrobka. Z kolei jeśli problemem jest mech lub różnego typu nieestetyczne porosty, dobrym rozwiązaniem jest usunięcie ich delikatnym, profesjonalnym środkiem chemicznym, który nie tylko je zniszczy, ale także zapobiegnie namnażaniu się.
Co ważne, nagrobki wykonane z granitu nie muszą podlegać dodatkowej impregnacji. Ich powierzchnia stanowi bowiem doskonałe zabezpieczenie samo w sobie, co ogranicza ilość koniecznej pielęgnacji.