Czy warto postawić sobie nagrobek za życia?
Nagrobek przeważnie stawia się wybranej osobie po jej śmierci. Wybór pomnika nie jest łatwą decyzją, ponieważ często dokonuje się go pod wpływem emocji i bez odpowiedniego rozeznania. Są jednak osoby, które swoje sprawy chcą samodzielnie uporządkować jeszcze przed odejściem.
Kto najczęściej decyduje się na nagrobek za życia?
Nagrobek najczęściej stawia rodzina zmarłego lub inne bliskie osoby. Ta tradycja ukształtowała się dlatego, że nikt z nas nie zna swojego czasu i przez to nie ma możliwości uporządkowania wszystkich doczesnych spraw. Niektóre osoby żyją samotnie lub nie utrzymują bliskich kontaktów ze swoją rodziną i przez to nie wiedzą, gdzie i w jaki sposób zostaną pochowane. Rozwiązaniem tego problemu jest wykupienie miejsca i postawienie pomnika jeszcze za życia. Problemem mogą być także pieniądze. Niektórzy wolą zainwestować w swój nagrobek wtedy, kiedy są wydolni finansowo. Dotyczy to w szczególności osób, które obawiają się ubogiej starości lub braku opieki ze strony rodziny. O sprawy związane ze swoim pochówkiem najczęściej dbają osoby starsze, lecz sędziwy wiek nie jest jedynym powodem, dla którego ludzie decydują się na taki krok.
Zamówienie nagrobka zgodnie z osobistymi preferencjami
Postawienie pomnika za życia może wynikać również z tego, że dana osoba chce być pochowana w wybranym miejscu lub ma swoje osobiste wymagania co do kształtu, użytego kamienia, epitafium i innych elementów. W ten sposób może stworzyć miejsce spoczynku takie, jakie sobie zażyczyła, np. obok grobu bliskiej osoby lub w wybranym stylu (klasycznym, nowoczesnym lub tradycyjnym). Dość często spotykane jest grawerowanie imienia, nazwiska i daty urodzenia jeszcze za życia. Po śmierci tablicę uzupełnia się stosowną datą w tym samym kolorze i kroju pisma. Można również zamieścić elementy zdobniczo-symboliczne jak drzewko, krzyż czy serce. Do tego nagrobek wzbogaca się o dodatki takie jak ławeczka, misy, wazy lub rzeźba.
Nagrobki podwójne i grobowce rodzinne
Na grób za życia decydują się także małżeństwa lub inni blisko związani członkowie rodziny. W pierwszym przypadku stawia się nagrobek podwójny, który może być wybrany wspólnie przez męża i żonę. Nie ma znaczenia, czy zmarli zostaną skremowani, czy pochowani w sposób tradycyjny. W takich pomnikach umieszcza się zarówno urny, jak i trumny. Niektóre rodziny decydują się postawić grobowce rodzinne. Są one wyrazem głębokiej więzi, lecz mają również znaczenie ekonomiczne. Koszt miejsca na cmentarzu i postawienia pomnika rodzinnego będzie większy niż w przypadku pojedynczego grobu, lecz mniejszy, jeśli uwzględni się wszystkie osoby, które mają w nim spoczywać. Praktyczność wspólnego grobowca wynika również z tego, że wszystkie osoby danej rodziny są chowane w jednym miejscu, co ogranicza szukanie pomników i problemy z utrzymaniem ich w dobrym stanie.